Paylaş

Intel CPU’larında ciddi bir tasarım kusuru ve güvenlik açığı bulundu. Düzeltme için ise işletim sistemi düzeyinde bir güncelleştirme gerekiyor. Intel çiplerin sahip olduğu tasarım kusuru ve güvenlik açığı, Windows, Linux ve macOS çalıştıran son 10 yılın tüm modern bilgisayarlarını etkiliyor.

Güvenlik açığına ilişkin detaylar henüz tam olarak paylaşılmadı çünkü bilgiler şu anda ambargo altında. Ön bilgilere göre, güvenlik açığının normal kullanıcı programları vasıtasıyla korumalı çekirdek belleğinin içeriğini görmeye izin veren bir hatadan oluştuğu belirtiliyor.

Bu, kötü niyetli bir programın en kötü ihtimalle şifrelere, oturum açma tuşlarına ve benzeri bilgileri içeren çekirdek belleğinin içeriğini okuyabileceği anlamına geliyor. Hatanın ne kadar ciddi olduğu henüz net değil ancak son zamanlarda Windows ve Linux için yayımlanan yazılım güncellemeleri ile hızla yapılan değişiklikler göz önüne alındığında durumun kritik olduğu görülüyor.

Hatanın düzeltilebilmesi için bazı bilgisayarların performansında kayıpların göze alınması gerekiyor. Çekirdekte bir izolasyon yapılarak kullanıcı süreçlerinden ayrı tutulması gerekiyor ve bunun yapılması durumunda Linux ve Windows bilgisayarda yüzde 5-30 oranında bir yavaşlama meydana geliyor. Şu anda teknik detayların az olduğu göz önüne alındığında Mac’lerin bu durumdan nasıl etkileneceği bilinmiyor.

Linux ve Windows için sorunun çözümü için yazılım güncellemelerinin verildiği ve bundan hiç söz edilmemiş olması ilginç dururken, Apple’ın da sorunu ele alan bir güncelleme üzerinde çalıştığı tahmin ediliyor.

Intel çiplerindeki güvenlik açığıyla ilgili bilinenleri The Register‘da bulabilirsiniz. Yine Intel çiplerin tasarım hatası ile ilgili ayrıntılar ve ek bilgiler bu ayın ilerleyen günlerinde The Register’da yayımlanacak.

Paylaş
okumayı, yazmayı bilir; merak eder, araştırır, fotoğraf çeker ve şarkı söylemeyi sever. İngilizce ve Rusça bilir. Yazılarım ve yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, ben buralardayım.” demek için olsa bişe vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim. Bütün yorumlara cevap vermeye çalışıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here